Měření a profylaktické prohlídky baterií

Úvod do problematiky baterií

Měření a profylaktické prohlídky baterií jsou samostatnou kapitolou záložních napájecích systémů (UPS) a systémů DC napájení. V případě, že v záložním napájení provozujeme baterie jejichž kapacita je na úrovni 70 % a méně od kapacity nominální je na místě otázka, zaslouží-li si námi provozovaný systém pojmenování záložní. Pokud rozhodneme, že ano je stejně dobré vědět jaký čas zálohy nám námi provozovaný systém poskytuje.

 

Odpověď na tyto otázky nám poskytne pouze pravidelné měření kapacity baterií.

Měření baterií

Jak bývá obvyklé i v této oblasti se nabízí několik metod jak zjistit požadovanou odpověď. V zásadě máme tyto možnosti:

  • Měření kapacitní zkouškou – baterie je odpojena, zapojena do zvláštního okruhu do něhož je vřazen měřící přístroj a zatěžována konstantním proudem. Sledujeme čas, po který napětí článek udrží napětí v mezích normy.

    Tento způsob nám poskytuje velmi přesné výsledky, měření však je technicky náročné, většinou dlouhé a navíc bez použití dalších externích baterií v době měření a následně po něm odebírá zálohu – baterie jsou mimo obvod, nebo vybité.

  • Nepřímě měření – baterie je měřena měřícím přístrojem, který umožňuje změření její kapacity jiným měřením než vybíjecím proudem.

    Tento způsob neposkytuje exaktní výsledky, měření však je poměrně přesné, velmi rychlé, většinou nevyžaduje odpojení baterií od zálohovaného obvodu a baterie nevybíjí – po i v průběhu měření je zálohovací schopnost baterií k dispozici.

  • Měření kapacitní zkouškou do zátěže – baterie zůstává připojena do původního obvodu a její kapacita je sledována tak, že se provede odpojení od napájení a zařízení se převede do režimu ostré zálohy. Sledujeme čas po který je záložní zařízení funkční.

    Měření kapacity baterií tímto způsobem je velmi nepřesné, dává ale poměrně přesnou odpověď na otázku je-li celé naše zálohové napájení funkční a poskytuje nám námi očekávanou zálohu. Měření je však jako proces velmi riskantní a u stárnoucích zařízení je velmi pravděpodobné, že pokud ho včas neukončíme jeho výsledkem bude kolaps zálohového napájecího systému.

Zkušenosti z provozu

Na základě vyhodnocení předcházejících argumentů naše společnost jednoznačně upřednostňuje nepřímé měření. K tomuto měření využíváme velmi sofistikovaný měřící přístroj společnosti Midtronix, typ...

Midtronix ..... umožňuje nepřímé měření článků baterií o jmenovité hodnotě napětí 2, 6, 8, 12 V a nominální kapacitě od 7 Ah do 2000 Ah

Midtronix .... měří kapacitu baterií nepřímo prostřednictvím měření tzv. vnitřní vodivosti baterie, což je veličina, která je přímo úměrná kapacitě baterie. Při měření není nutné rozpojovat stávající obvod baterií a baterie se měřením nijak nevybíjí. Měření je relativně přesné a velmi rychlé. Samotné měření jednoho článku je záležitostí několika sekund.

Proč právě nepřímé měření Midtronixem?
Díky jednoduchému měření, které je provozně i ekonomicky nenáročné, umožňuje statisticky sledovat kapacitu článku po celou dobu jeho života. Pravidelným měřením získáváme přesný obraz o vývoji kapacity jednotlivých článků a dostáváme do rukou nástroj, který umožní rozhodnout o výměně baterií v pravý čas.

Použitím špičkového přístroje eliminujeme nepřesnost metody měření na minimální hodnotu. Opakované měření nám dává jasnou odpověď po jakou dobu bude námi provozovaný záložní systém napájení funkční.